Regulatori pod pritiskom koriguju monetarnu politiku?
Ukoliko ste se pitali kada će regulatori doći do spoznaje da inflacija predstavlja ozbiljnu pretnju, izgleda da je kraj decembra i vreme praznika pravi trenutak za tako nešto. I ECB i FED su ovih dana potvrdili da inflacija prevazilazi njihova očekivanja i da kreću sa uvođenjem prvih mera u cilju zatezanja monetarne politike. Za sada sve to ostaje u zoni finog podešavanja. Njihovi postojeći stimulativni programi biće umanjeni od 1. januara, dok ECB ide malo dalje najavljujući kompletnu obustavu ovog programa na proleće.
Iako inflacija u SAD prevazilazi nivo inflacije u EU zoni, FED i dalje ne najavljuje prestanak stimulativnog programa. U momentu kada se postigne željeni nivo zaposlenosti, poslednji preduslov za tako nešto će biti ispunjen. Skorašnja izjava guvernera Waller-a na temu inflacije potvrđuje ono što je običnim potrošačima već odavno evidentno, a to je da je inflacija „alarmantno visoka, uporna i da ima mnogo širi uticaj na različite kategorije dobara i usluga nego što je to bio slučaj u ranijem periodu“. On je dao intervju na temu sveukupnih ekonomskih kretanja neposredno nakon odluke nadležnog FED-ovog komiteta kojom se redukuje iznos namenjen za kupovinu obveznica u prvom kvartalu 2022. Do sada je na mesečnom nivou FED upumpavao 90 milijardi dolara i od januara će se taj iznos umanjiti za 20 – 30 milijardi.
Nacionalna banka Engleske je zauzela još proaktivniji stav i 16. decembra donela odluku da podigne referentnu kamatnu stopu za 15 baznih poena, sa 0.1% na 0.25%. Povećanje je usledilo nakon objavljivanja zvaničnih statističkih podataka koji ukazuju na najveći skok cena u poslednjoj deceniji.
U Novoj godini ćemo najverovatnije dobiti odgovor na pitanje kada će se era negativnih kamatnih stopa konačno okončati.